YÜKLENİYOR

Blog

Karşınızda Yerli Uçan Araba: CEZERİ

Karşınızda Yerli Uçan Araba: CEZERİ

Teknoloji ve savunma sanayisi alanında geliştirdiği önemli tasarımlar ile dikkatleri üzerine çeken BAYKAR isimli firma bu kez de yerli uçan araba denemesi yaptı. Pilot çalışmaları yapıldıktan ve üretimine geçildikten sonra ilk kez denemesi yapılan aracın deneme uçuşunun başarı ile gerçekleştiği bilgisi de paylaşıldı. Yerden yaklaşık 10 metre kadar yukarısında gerçekleşen uçuş ilgilenen birçok kişinin şimdiden heyecanlanmasına neden oldu.

İHA’dan Sonra CEZERİ

Adını daha çok İHA konusunda aldığı yol ile duyuran firmanın arabaları uçurma projesi de ilgi uyandırdı. Proje olarak ortaya çıktıktan sonra en önemli evrelerinden birisi olan deneme sürecini de geçen arabanın önünde çok fazla yol kalmadığı da biliniyor. Türkiye’de ilk olarak tarihe geçen bu uçuş büyük bir alanın da ortaya çıkmasına neden olacak gibi duruyor.

CEZERİ’nin denemeleri ilk olarak 11 Eylül tarihinde yapılmaya başlandı. Ama yapılan diğer denemelerde araca zarar gelmemesi adına güvenlik halatlarından yararlanıldı. Bu hatlar uçuşla alakalı sorun olduğunda aracın çakılmasını önlüyordu. Neredeyse 1 buçuk senedir çalışmaları süren aracın ilk denemesinde başarılı olması dikkat çekti. Uzaktan bir kumanda ile yönlendirilecek olması da önemli bir özellik olarak görülüyor.

Şirketin müdürü tarafından da bazı açıklamalar yapıldı. Yerli uçan araba konusunun geliştirilmesi için yapılanları aktardı. Projenin diğer ayaklarında insanla uçurma planlarının olduğunu da ekledi. Ayrıca 10-15 yıl gibi bir süre sonunda artık tamamen bu arabaların kullanılmasını beklediklerini de söyledi. 3-4 yıla kadar ise şirket olarak daha üst prototipler yapacaklarının da altını çizdi. Bu süre sonunda artık birçok yerde bu şekilde dolaşan ve rahatlıkla uçan insanların olmasını beklediklerini de açıkladı.